UNIT COST - MATH GRADE 3

UNIT COST - MATH GRADE 3

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding money amounts

Adding money amounts

3rd - 4th Grade

10 Qs

Leap review

Leap review

3rd Grade

15 Qs

Addition/Subtraction Word Problems

Addition/Subtraction Word Problems

3rd - 4th Grade

10 Qs

4.OA.A.3 Review

4.OA.A.3 Review

3rd - 5th Grade

8 Qs

3rd Grade Math Review (ILEARN)

3rd Grade Math Review (ILEARN)

3rd Grade

10 Qs

Mathematics for all ages

Mathematics for all ages

1st - 5th Grade

12 Qs

Division Strategies

Division Strategies

3rd Grade

12 Qs

math 5th grade

math 5th grade

2nd - 5th Grade

10 Qs

UNIT COST - MATH GRADE 3

UNIT COST - MATH GRADE 3

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anh Viet

Used 18+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost.

1. 3 gel pens for $6

$1 each

$3 each

$6 each

$2 each

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost.

2. 6 jumbo balls for $12

$6 each

$3 each

$2 each

$12 each

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost.

3. 4 books for $20

$4 each

$5 each

$10 each

$20 each

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost to determine the better buy.

3 jars poster paint for $15

4 jars poster paint for $16

3 jars poster paint for $15

4 jars poster paint for $16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost to determine the better buy.

9 bottles of bubbles for $18

7 bottles of bubbles for $7

9 bottles of bubbles for $18

7 bottles of bubbles for $7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each unit cost to determine the better buy.

2 pounds of berries for $8

3 pounds of berries for $9

2 pounds of berries for $8

3 pounds of berries for $9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$1

$2

$4

$5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?