Write Expressions Word Problems

Write Expressions Word Problems

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

números negativos nivel 1

números negativos nivel 1

7th Grade

20 Qs

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

1st - 12th Grade

15 Qs

mixed squares and cubes

mixed squares and cubes

7th - 10th Grade

20 Qs

susunan nombor tahun 1

susunan nombor tahun 1

7th Grade

13 Qs

Quarter 1 Extra Credit

Quarter 1 Extra Credit

6th - 8th Grade

20 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

Stratégies de calcul mental

Stratégies de calcul mental

7th - 12th Grade

16 Qs

Write Expressions Word Problems

Write Expressions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
HSA-SSE.A.1A, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.6

+2

Standards-aligned

Created by

Meghan McGovern

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Strawberries are $1.95 a pound. Write an expression for p pounds of strawberries. 

$1.95+p
$1.95-p
$1.95/p
$1.95p

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Marcin is making bags of prizes. He has 92 prizes and splits them evenly into b bags. Which expression represents how many prizes are in each bag?

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There were 47 frogs in a pond. f of the frogs hopped away. Choose the expression that represents the number of frogs left in the pond.

Tags

CCSS.6.EE.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shawn and his friends are going to the State Fair. It costs $12 to park their car. Tickets to get in are $10 per person. If p represents the number of people, which expression represents how much money Shawn and his friends will spend?

12p + 10p

12p - 10p

12p + 10

12 + 10p

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be? Let x represent the number of cookies.

3 + 2x

3x + 2

3x + 2x

5x

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour worked. What is the expression used to figure out how much money he would earn for x hours?

50x + 40

50x + 40x

50 + 40x

90x

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which expression would let you know how much money is made per x hours?

8.5 + 25.5

8.5x + 25.5

8.5 + 25.5x

8.5x + 25.5x

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?