Unit Rates, Ratios, Proportions

Unit Rates, Ratios, Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Write Ratios

Write Ratios

6th Grade

10 Qs

Measurement Ratios

Measurement Ratios

6th Grade - University

13 Qs

9/12 - Warm up #12

9/12 - Warm up #12

6th - 8th Grade

10 Qs

10/13 Quiz

10/13 Quiz

6th Grade

10 Qs

Practice Practice! | Ratios

Practice Practice! | Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

6th Grade - Equivalent Ratios

6th Grade - Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Measurement Conversions with Ratios

Measurement Conversions with Ratios

6th Grade - University

15 Qs

Unit Rates, Ratios, Proportions

Unit Rates, Ratios, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+4

Standards-aligned

Created by

Lynn Martin

Used 254+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which sentence accurately represents the following ratio:

The ratio of moons to suns is 4 to 8

There are 4 moons for every 8 suns

There are 4 moons for every 2 suns

The ratio of suns to moons is 2:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A hot air balloon rose 30 feet in just 6 seconds! How many feet per second is the balloon rising?

6 feet

10 feet

5 feet

1 foot

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The hot air balloon rose 30 feet in 6 second. How many feet in the air will the balloon be in 18 seconds?

90 feet

18 feet

48 feet

24 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If the price of 4 movie tickets is $122 what is the cost of 1 ticket?

$61

$31.50

$183

$12.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bunch of bananas sells for $1.29. If each bunch weighs 2.4 pounds on average, about how much does 1 pound of bananas cost?

$1.86

$3.10

$3.69

$0.54

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cookie recipe calls for 3 cups of flour and 2 cups of chocolate chips. What is the ratio of chocolate chips to flour?

3 : 2

3 to 2

6 : 4

2 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?