Staar Review 4/22

Staar Review 4/22

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Countdown to STAAR Series 2 page 1-2

Countdown to STAAR Series 2 page 1-2

Unit 3 Study

Unit 3 Study

Staar Olympics/ Personal Trainer

Staar Olympics/ Personal Trainer

STAAR Review 2019

STAAR Review 2019

Test 6.2 STAAR Review

Test 6.2 STAAR Review

Unit 12 EOY Review: Equations & Inequalities

Unit 12 EOY Review: Equations & Inequalities

Staar Review 4/22

Staar Review 4/22

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Tara Gabbard

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Ms. Hernandez is taking her children and their friends to the movies. She will pay $10 for her adult ticket and $7 for each child ticket. Ms. Hernandez does not want to spend more than $40. Which inequality can be used to find c, the number of child tickets Ms. Hernandez can purchase?

A. 7 + 10x > 40

B. 10x – 7 ≤ 40

C. 10 + 7x > 40

D. 10 + 7x ≤ 40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

3. The model represents an equation. Which value of x makes the equation true?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A courier service charges a $5 pickup fee, plus $0.15 per mile. The total charge to deliver a package was $7.85. How many miles did the courier service travel to deliver the package?

F. 52 miles

G. 19 miles

H. 85 miles

J. 33 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

7. Which situation best represents the equation?

A. A pool has 26 gallons of water in it. It is filled at a rate of 9 gallons per minute, until there are 179 gallons.

B. A dairy farm has 179 cows. All the cows are placed in groups of nine. There are 26 groups of cows.

C. There were 26 boxes for delivery at the post office one morning. By the end of the day, 179 boxes had been added to the delivery pile. The boxes will be delivered in groups of k

D. A school assembly has 179 students. Nine teachers escort k number of students out of the assembly, until there are 26 students remaining.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

8. The number line represents the solution to which inequality?

F. -2x + 7 ≥ 8

G. 7x + 11 ≤ 4

H. 6x – 9 ≤ −21

J. -3x – 15 ≤ −27

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?

F. $6.98

G. $5.65

H. $8.70

J. $10.26

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10. Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds?

$10.50

$43.70

$151.62

$1.05

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?