Solving problems using money

Solving problems using money

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money I

Money I

4th Grade

14 Qs

2nd Grade Money Review

2nd Grade Money Review

KG - 5th Grade

14 Qs

Counting Money

Counting Money

2nd - 5th Grade

10 Qs

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

Dimes Nickels And Pennies

Dimes Nickels And Pennies

2nd Grade - University

15 Qs

Pennies Nickels and Dimes

Pennies Nickels and Dimes

2nd Grade - University

10 Qs

Pennies, Nickels and Dimes

Pennies, Nickels and Dimes

2nd Grade - University

15 Qs

Dimes, Nickels, Pennies

Dimes, Nickels, Pennies

2nd Grade - University

14 Qs

Solving problems using money

Solving problems using money

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
3.NBT.A.2, 2.MD.C.8, 2.NBT.B.5

+7

Standards-aligned

Created by

Nancy Baldomino

Used 12+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Jack has 1 quarter, 4 nickels, and 3 pennies. How much money does he have?

50 cents

68 cents

48 cents

63 cents

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Kim has 25 cents. Which coins could Kim have?

2 nickels and 1 penny

2 dimes and 1 nickel

2 quarters and 1 nickel

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Nancy has 1.00 and spends 67ct. How much money does she have left over? 
.43
.45
.33
.23

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Jenny wants to buy a candy bar that costs .85 cents. Jenny has 5 nickels 2 dimes and 10 pennies. Does she have enough?

Yes

No

Tags

CCSS.2.MD.C.8

CCSS.2.NBT.B.5

CCSS.2.NBT.B.7

CCSS.2.OA.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image
This is what you spent on a bag of popcorn at the movies. If you paid with a $5, how much change would you receive?
$2.62
$2.82
$2.52
$2.61

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Ashley gave this amount of money to pay for a toy that cost $3.86. How much change will she get back?

2 dimes and 4 pennies

a quarter

three dimes

a dime and 4 pennies

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Mauricio is studying graphic design at a local vocational center. The classes cost $56.87 per unit. He is taking 8 units. What is his total cost?

$454.96

$56.87

$454.94

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?