The linear function y = 12x gives the number of eggs in x dozens. How many dozens would a restaurant need to make 36 omelets that use 3 eggs each?
Linear Functions (A1.2.1.2.1)

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
Daniel McDowell
Used 14+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
3
6
9
12
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The table below shows the cost of manufacturing 2, 4, 6, and 8 floor tiles. What is the equation for the linear function that gives the cost of manufacturing x floor tiles?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A bottled water company uses the graph here to figure out the weight of the water it transports to local businesses by truck. The graph shows the weight of the water based on its volume. What does the point (20,55) mean?
Twenty gallons of water weighs 55 pounds.
Fifty-five gallons of water weighs 20 pounds.
Forty-five gallons of water weighs 20 pounds.
Twenty gallons of water weighs 45 pounds.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A baker wanted to enter the apple pie contest at the county fair. So, he bought 100 apples to test recipes before entering the contest. He found that 4 of the apples he bought were rotten. If he uses 6 apples to make each pie, how many pies can he make from the apples he has left?
4
6
16
17
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The graph shows the cost in dollars of buying x gallons of gasoline. At this price, how many gallons of gasoline could you buy for $9?
exactly 3 gallons
exactly 4 gallons
between 5 and 8 gallons
more than 8 gallons
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The linear function y = 16x + 8 represents the distance in miles that a cyclist is from her home after x hours. After how many hours will she be 56 miles from her home?
2 hours
3 hours
4 hours
5 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The linear function y = 8x - 5 represents the amount of money that a fish merchant makes from selling x pounds of tilapia. Which statement is true?
The merchant sells tilapia for $8 per pound.
The merchant sells tilapia for $5 per pound.
The merchant makes $3 for each pound of tilapia he sells.
The merchant makes $5 for each pound of tilapia he sells.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Linear functions review 1

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Converting Units of Measurement (Customary and Metric)

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
16 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Interpret Linear Equations in Context

Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
4-2 Slope-Intercept Word Problems

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Exploring Direct Variation in Everyday Situations

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade