Math

Math

4th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Place value quiz 4.2a and 4.2b #2

Place value quiz 4.2a and 4.2b #2

4th Grade

20 Qs

Place Value, Standard Form, Expanded Form, and Base Ten

Place Value, Standard Form, Expanded Form, and Base Ten

4th Grade

20 Qs

Soal Matematika Kelas 5 Pecahan

Soal Matematika Kelas 5 Pecahan

4th - 5th Grade

20 Qs

Metric Conversion

Metric Conversion

4th - 5th Grade

20 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

4th - 6th Grade

20 Qs

Decimal Review

Decimal Review

4th Grade

15 Qs

Math Getting ready for 5th grade

Math Getting ready for 5th grade

4th Grade

20 Qs

multiplicaciones

multiplicaciones

3rd - 4th Grade

16 Qs

Math

Math

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Milagros N

Used 241+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Alyson bought 2,653 burgers for her birthday. Each burger cost 4 dollars. How much did she spend?

10,612

12,852

53,978

34,256

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Choose the factor pairs of 25.

1 and 25, 3 and 10, 5 and 6

1 and 25, 3 and 9

1 and 25, 2 and 11

1 and 25, 5 and 5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

45,739

+63,919

107,658

70,274

15,468

23,679

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Compare. 3/6 () 4/5

<

>

=

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

1/10 +90/100

1

91/100

10/10

100/100

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Round 567,921 to the nearest hundred thousand.

600,000

567,900

570,000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

How many pints are in one gallon?

8

2

6

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?