SC Ready Review 4

SC Ready Review 4

3rd - 4th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Envision Topic 6

Envision Topic 6

3rd Grade

20 Qs

Math Calculator Active

Math Calculator Active

3rd Grade

20 Qs

Area & Perimeter - Grade 5 Assessment

Area & Perimeter - Grade 5 Assessment

4th - 5th Grade

20 Qs

3rd Grade Math Milestone EOG Practice Test 1

3rd Grade Math Milestone EOG Practice Test 1

3rd Grade

21 Qs

Tuesday, April 12th MCA Math

Tuesday, April 12th MCA Math

3rd Grade

20 Qs

3rd Grade IA 2 Review

3rd Grade IA 2 Review

3rd Grade

20 Qs

Same Perimeter Different

Same Perimeter Different

3rd Grade - University

20 Qs

Grade 3 EOG Math Review

Grade 3 EOG Math Review

3rd Grade

20 Qs

SC Ready Review 4

SC Ready Review 4

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Brittney Carrano

Used 30+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

1. Which answer choice shows two correct ways to arrange 21 pennies in equal rows?

2 rows of 1, or 1 row of 2

7 rows of 3, or 3 rows of 7

8 rows of 3, or 3 rows of 8

20 rows of 1, or 1 row of 20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

2. Kelly made a quilt using square patches. Her quilt is shown below. What is the area, in square feet, of the shaded section of her quilt?

13 square feet

12 square feet

25 square feet

15 square feet

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

3. Which list shows the numbers in order from greatest to least value?

38,945; 9,052; 9,081

6,912; 29,013; 34,987

58,702; 50,716; 5,181

6,092; 60,019; 5,005

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

4. Antonio bought 6 packages of mint gum and 3 packages of bubble gum. Each package had 5 pieces of gum. How many pieces of gum did Antonio buy?

14

21

33

45

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

5. Jackson went running every day for 16 days. He recorded the distance he ran each day in the line plot below. How many days did Jackson run less than 2 miles?

10 days

5 days

7 days

9 days

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

6. Abel bought a can of paint that cost $22. He also bought two paint brushes that cost $8 each. What was the total cost of brushes and paint?

$30

$32

$36

$38

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

7. Ellen is comparing two rectangles. Rectangle A is 6 inches long and 4 inches wide. Rectangle B is 8 inches long and 3 inches wide. Which statement correctly compares the areas and perimeters of the rectangles?

The rectangles have equal areas, and rectangle A has a greater perimeter.

The rectangles have equal areas, and rectangle B has a greater perimeter.

The rectangles have equal perimeters, and rectangle A has a greater area.

The rectangles have equal perimeters, and rectangle B has a greater area.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?