Unit One Preview: Grocery Shopping

Unit One Preview: Grocery Shopping

3rd Grade - Professional Development

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Earth's Layers

Earth's Layers

6th - 8th Grade

22 Qs

Preparation Station

Preparation Station

Professional Development

20 Qs

Pengolahan Soup

Pengolahan Soup

12th Grade - University

20 Qs

Terminologies and Derivation

Terminologies and Derivation

University

20 Qs

Prosedur Kesehatan,Keselamatan dan Keamanan Kerja

Prosedur Kesehatan,Keselamatan dan Keamanan Kerja

9th - 12th Grade

20 Qs

Education of Environment for DHIS P5

Education of Environment for DHIS P5

5th Grade

21 Qs

Stuttering Facts!

Stuttering Facts!

6th Grade - University

23 Qs

Kitchen measurements, equivalents, abbreviations

Kitchen measurements, equivalents, abbreviations

6th - 12th Grade

25 Qs

Unit One Preview: Grocery Shopping

Unit One Preview: Grocery Shopping

Assessment

Quiz

Special Education

3rd Grade - Professional Development

Medium

Created by

Nikolai Bohorquez

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Grocery staples are _________.

storage containers

foods used most often

foods used least often

used to close packages

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pantry is a room or closet for storing _________.

food

pants

DVDs

raw meat

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A product called a "loss leader" is _________.

under-priced to attract more customers

displayed at the back of the store

used to kill rodents

delicious

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Seasonal foods are _________.

best at certain times of the year

very spicy

very bland

likely to cause allergic reactions

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When you use "Unit Pricing" you compare the _______.

packaging

cost per ounce

total cost

flavor

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Name brand products are __________ of better quality than store brands.

sometimes

never

always

rarely

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Name brands cost more than store brands because the _______.

packaging is more expensive

extra money goes to charity

company must cover advertising costs

product is always of a higher quality

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?

Discover more resources for Special Education