
5.1 & 5.2 Practice
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Victoria Ogden
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
In the jazz band at Wyatt’s school, there are 15 trumpets and 9 trombones. Find the ratio of trombones to trumpets.
15 to 9
5 : 3
9 : 13
9 to 15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Year 9 - Expressions and Formulae Review
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
Revision factors, multiples, primes
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Aritmetika sosial
Quiz
•
7th Grade
19 questions
fractions
Quiz
•
5th - 7th Grade
23 questions
Unit 6 Test
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE
Quiz
•
3rd - 7th Grade
20 questions
7th STAAR Review
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
