Calculate Rates and Ratios
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Dawn Myers
Used 303+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is a Ratio?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Simplify the ratio of
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Converting imperial measurements to metric and vice versa
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Figury geometryczne
Quiz
•
1st - 6th Grade
15 questions
ASTS MTK KELAS 5 2023-2024
Quiz
•
5th Grade
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Bell Work 1/30
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Thì quá khứ
Quiz
•
7th - 11th Grade
15 questions
OpenUp 6th Math 3.10 Review
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
