Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Intro to 7th Grade

Intro to 7th Grade

6th - 7th Grade

15 Qs

INTRODUCTION TO GRAPHS

INTRODUCTION TO GRAPHS

7th - 8th Grade

10 Qs

Multiplying & Dividing Integers

Multiplying & Dividing Integers

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit 6 review

Unit 6 review

7th Grade

11 Qs

Parcial 1, Primera serie

Parcial 1, Primera serie

6th Grade - University

10 Qs

Rate and Math Problems

Rate and Math Problems

7th - 12th Grade

10 Qs

HTAC MATHEMATICS 7 QUIZ BEE

HTAC MATHEMATICS 7 QUIZ BEE

7th Grade

11 Qs

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Paul Fugate

Used 28+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?

3=4

3 : 4

3 / 4

3 to 4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?

10 customers

7 customers

8 customers

12 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 mins • 5 pts

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A small airplane flew 104 miles in 50 minutes. At this rate, how many miles can it fly in one hour? (50 minutes = 5/6 hour)

624 miles

104 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?