Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Paul Fugate
Used 28+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 32 minutes?
10 customers
7 customers
8 customers
12 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 mins • 5 pts
Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6
3 to 8
32 : 12
4 to 2
8 to 3
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A small airplane flew 104 miles in 50 minutes. At this rate, how many miles can it fly in one hour? (50 minutes = 5/6 hour)
624 miles
104 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
GRADE-7 : MATHS ASSESSMENT 3
Quiz
•
7th Grade
12 questions
PopQuiz: A.2C Writing equations
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Unit Rates & Conversions
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Valor numèric
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Asesmen Formatif_Bentuk Aljabar
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Ratios and Proportions Assessment Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Scaling Up and Scaling Down Maps, Figures
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
