Introduction of Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Serena Thodesen
Used 19+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?
2:1
3:0
1:3
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?
1:4
4:1
3:1
1:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 5 pts
Check the boxes of the ratios that ARE EQUIVALENT. (HINT: find a common denominator, and see if they are equal)
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What does the word PER mean?
example: 35 miles PER hour
for every ONE item
for every TWO items
Tags
CCSS.L.1.6
CCSS.L.3.6
CCSS.L.K.5A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A ratio is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Test - Module 2 - 7th grade
Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th STAAR Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
QUIZIZ BANGUN RUANG KLS 7
Quiz
•
7th Grade
20 questions
#7 📝 SCREENSHOT Quizizz Module 5 Vocabulary
Quiz
•
7th Grade
12 questions
PLCE VALUE IN INDIAN SYSTEM
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
TBA 3 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
area and surface area
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Formules met haakjes, kwadraten en wortels 2kgt2
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
