Introduction of Unit Rates

Introduction of Unit Rates

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

ARITMETIKA SOSIAL

ARITMETIKA SOSIAL

7th Grade

20 Qs

Decimals

Decimals

7th - 9th Grade

12 Qs

slope

slope

6th - 8th Grade

17 Qs

Aritmatika sosial

Aritmatika sosial

7th Grade

15 Qs

Inequalities Pt.2

Inequalities Pt.2

7th Grade

15 Qs

PTS GENAP KELAS 7

PTS GENAP KELAS 7

7th Grade

20 Qs

Introduction of Unit Rates

Introduction of Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, L.1.6

+3

Standards-aligned

Created by

Serena Thodesen

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?

2:1

3:0

1:3

1:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?

1:4

4:1

3:1

1:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 5 pts

Check the boxes of the ratios that ARE EQUIVALENT. (HINT: find a common denominator, and see if they are equal)

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What does the word PER mean?


example: 35 miles PER hour

for every ONE item

for every TWO items

Tags

CCSS.L.1.6

CCSS.L.3.6

CCSS.L.K.5A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A ratio is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?