
Unit Rate and Proportionality Exit Ticket 9/23
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Tiana Petree
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Which statement best describes the relationship of x and y in the table?
Proportional
Not Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
The constant of proportionality can be found by finding the __________ _____________.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
The table has a proportional relationship. Determine the missing value in the table.
15
3
1/3
9
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Math Expectations
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Bell Work 1/30
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Bell Work 1/27
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Thì quá khứ
Quiz
•
7th - 11th Grade
20 questions
Review Chapter 8 - 10
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Year 7 Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Grade 8 - 10.4 Interpreting Graphs
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
