Which Operation?

Which Operation?

3rd Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

rotación, traslación y eje de simetría

rotación, traslación y eje de simetría

3rd Grade

10 Qs

Multiplication Quiz

Multiplication Quiz

3rd - 5th Grade

11 Qs

Division 1

Division 1

3rd - 4th Grade

10 Qs

DIVISION CLASS III-REVISION

DIVISION CLASS III-REVISION

3rd Grade

10 Qs

Zaman Ölçme-Değerlendirme

Zaman Ölçme-Değerlendirme

3rd Grade

11 Qs

CAASPP Math Review

CAASPP Math Review

3rd - 6th Grade

12 Qs

Numero Fraccionario

Numero Fraccionario

1st - 5th Grade

12 Qs

Adding and subtracting proper fractions

Adding and subtracting proper fractions

3rd Grade

12 Qs

Which Operation?

Which Operation?

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 1.OA.A.1, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Colby Lush

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Gavin bought 6 cans of Redbull for $10.74. How much did each can of Redbull cost?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Jaymee buys 4 cans of Redbull that cost $1.99 each. How much does Jaymee spend on Redbull?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.7.NS.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Emily has 5 oranges, which is 2 more than Emma has. How many oranges does Emma have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.1.OA.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Guy has 13 jolly ranchers, and Rylee has 8 more than Guy. How many Jolly Ranchers does Rylee have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.1.OA.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Arthur bought 23 boxes of fruit snacks that cost $2.99 each. How much did Arthur spend on fruit snacks?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Mrs. LaBarge bought 500 pencils for $65. How much did each pencil cost?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

JCO has 923 beads, which is 155 more than Jeiney has. How many beads does Jeiney have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation will solve this problem?

Neesa has 82 fleas, and Dax has 32 more than Neesa. How many fleas does Dax have?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.2.NBT.B.7