Which Operation?
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Colby Lush
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Gavin bought 6 cans of Redbull for $10.74. How much did each can of Redbull cost?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Jaymee buys 4 cans of Redbull that cost $1.99 each. How much does Jaymee spend on Redbull?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.7.NS.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Emily has 5 oranges, which is 2 more than Emma has. How many oranges does Emma have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.1.OA.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Guy has 13 jolly ranchers, and Rylee has 8 more than Guy. How many Jolly Ranchers does Rylee have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.1.OA.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Arthur bought 23 boxes of fruit snacks that cost $2.99 each. How much did Arthur spend on fruit snacks?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Mrs. LaBarge bought 500 pencils for $65. How much did each pencil cost?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
JCO has 923 beads, which is 155 more than Jeiney has. How many beads does Jeiney have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.3.OA.D.8
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation will solve this problem?
Neesa has 82 fleas, and Dax has 32 more than Neesa. How many fleas does Dax have?
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.2.NBT.B.7
Similar Resources on Wayground
6 questions
Multiplication and Division Within 100 Pre-assessment
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Subtraction to 10,000
Quiz
•
3rd - 4th Grade
8 questions
Choose the Operation
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
PEMDAS
Quiz
•
KG - University
10 questions
Addition & Subtraction- Fractions
Quiz
•
3rd - 4th Grade
13 questions
Addition and Subtraction Relation
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Topic 8 & 9 Homework Practice
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
División de expresiones algebraícas
Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Halloween
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Halloween
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
It's The Great Pumpkin Charlie Brown
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Possessive Nouns
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Halloween Traditions and Origins
Interactive video
•
5th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
13 questions
Halloween Math
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Halloween Math Fun
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Multiply Multiples of 10
Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
multiplication facts
Quiz
•
3rd Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Multiplication and Division
Quiz
•
3rd Grade
