Pre-Algebra: Word Problems

Pre-Algebra: Word Problems

8th - 9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent Problems

Percent Problems

6th - 8th Grade

18 Qs

Review - Check In - Linear Equations - Application

Review - Check In - Linear Equations - Application

8th Grade

20 Qs

Unit 1 Midterm Review

Unit 1 Midterm Review

9th Grade

18 Qs

Rational Numbers: Classify, Order, Solve

Rational Numbers: Classify, Order, Solve

7th - 8th Grade

20 Qs

Customary Capacity

Customary Capacity

3rd Grade - University

18 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

6th Grade - University

20 Qs

Problems with Proportions Part 2

Problems with Proportions Part 2

6th - 8th Grade

15 Qs

Pre-Algebra: Word Problems

Pre-Algebra: Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Medium

CCSS
HSA.CED.A.3, 3.OA.D.8, 7.EE.B.4A

+5

Standards-aligned

Created by

Cory Yeomans

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The baseball team made some pies to sell during lunch to raise money for their away game. The cafeteria helped by donating three pies to the team. Each pie was then cut into six pieces and sold. There were a total of 72 pieces to sell. How many pies did the team make?

12

11.5

9

10

6

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Michael won 121 lollipops playing baseball at his school's game. Later, he gave four to each of his friends. He only has 9 remaining. How many friends does he have?

30

28

13

31

15

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?

12

8

9

10

14

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Patrick had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?

8

6

4

2

9

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Michael spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $7. What is his weekly allowance if he ended with $12?

$10

$24

$19

$14

$22

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The sum of three consecutive odd numbers is 39. What is the smallest of these numbers?

13

11

9

27

19

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

How old am I if 500 reduced by 5 times my age is 450?

350

4.5

10

5

15

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?