Unit 2

Unit 2

11th - 12th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BRAND NAME

BRAND NAME

11th - 12th Grade

15 Qs

Pricing Function 4.01

Pricing Function 4.01

9th - 12th Grade

12 Qs

Target Market

Target Market

11th Grade

16 Qs

Unit 2.6 Market Structures

Unit 2.6 Market Structures

10th - 12th Grade

20 Qs

Business Units

Business Units

11th - 12th Grade

20 Qs

Economics CBA  #2

Economics CBA #2

11th Grade

15 Qs

Economics Team 5

Economics Team 5

12th Grade

20 Qs

Year 11 Business (2)

Year 11 Business (2)

9th - 11th Grade

17 Qs

Unit 2

Unit 2

Assessment

Quiz

Business, Computers

11th - 12th Grade

Medium

Created by

Von Medley

Used 6+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

The economic term that describes the satisfaction that consumers gain from consuming goods and services is 

want

benefit

utility

pleasure

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 5 pts

Which of the following are examples of goods as opposed to services?

apple, car repair, pair of shoes

apple, car, pair of shoes

apple, car, shoe shine

movie theater ticket, car, pair of shoes

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

As a consumer consumes more of a good or service, the additional satisfaction of consuming the additional units goes down. This is called the law of 

diminishing utility.

diminishing returns.

diminishing wants.

diminishing requirements.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Consumer decisions are made by which of the following processes?

conflicted decision process

Illogical decision process

all or nothing decision process

marginal decision process

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A worker's skills knowledge and experience are known as

factory capital

human capital

producer capital

consumer capital

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is measured by how many goods and services a worker produces in an hour?

productivity

gross domestic product

standard of living

corporate profits

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

 If Romeo’s Racket Ball business has sales for the month of 10,000 racketballs and a racketball sells for $15, what is  Romeo’s  accounting profits per month given the explicit costs below? 

Rent of $10,000

Utilities of $1,000

Labor costs of $2.50 per racketball

Material costs of $2.50 per racketball

Executive salaries of $39,000

$25,000

$50,000

$100,000

0

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?