OpenUp 6th Math 3.6 Review

OpenUp 6th Math 3.6 Review

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

5th - 6th Grade

10 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Solving Circle Problems

Solving Circle Problems

1st - 9th Grade

10 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Fun Time! (Basic Questions)

Fun Time! (Basic Questions)

6th Grade

10 Qs

Estimate sums and differences

Estimate sums and differences

4th Grade - University

10 Qs

MATEMATIK THN 3

MATEMATIK THN 3

3rd - 6th Grade

12 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

OpenUp 6th Math 3.6 Review

OpenUp 6th Math 3.6 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Erika Johnston

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

A ____ rate is a rate per 1.

2.

DRAW QUESTION

15 mins • 5 pts

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint.

The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table.

Media Image

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

What is the cost per pint? (type the number only)

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

How many pints do you get per dollar? (type the number only) (decimal form)

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

At this rate, how many pints can you afford for $20.00? (type the number only)

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost? (type the number only)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

both

neither

han

tyler

8.

OPEN ENDED QUESTION

15 mins • 5 pts

Evaluate responses using AI:

OFF