OpenUp 6th Math 3.6 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Erika Johnston
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
A ____ rate is a rate per 1.
2.
DRAW QUESTION
15 mins • 5 pts
A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint.
The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
What is the cost per pint? (type the number only)
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
How many pints do you get per dollar? (type the number only) (decimal form)
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
At this rate, how many pints can you afford for $20.00? (type the number only)
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost? (type the number only)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
both
neither
han
tyler
8.
OPEN ENDED QUESTION
15 mins • 5 pts
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rounding KS2
Quiz
•
6th Grade
10 questions
kite
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Long Division Quiz
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Math Grade 5
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
MEDIAN
Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
algebraic expression and equation
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
OpenUp 6th Math 7.14 Practice Problems and Vocab
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Properties of Polygons and Quadrilaterals
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
