
Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Danielle Geurin
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Find the unit rate.
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
11
12
8
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Which operation do you use to solve for unit rate?
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
60 miles per hour
30 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Introduction on Statistics
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Valor numèric
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Year 8 - Area Volume Capacity
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Maths Quiz (1.1 Index Notation)
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Grade 8 Math
Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Simpanan dan Pelaburan
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates & Conversions
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
