
7TH GRADE (7.4B/7.4E)
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Kendrick Donahoe
Used 34+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
The ratio of boys to girls is 12:17. If there are 200 students, how many girls would you expect there to be? Round to nearest person.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
At Emily's summer camp, there were 80 girls and 12 counselors. At this rate, how many counselors should they have for 100 girls?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Volume of Prisms and Pyramids
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Review Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th Grade Targets G, H, I Practice
Quiz
•
7th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proporcionalitat
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Percents, Decimals, Fractions
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Superficie poligoni
Quiz
•
7th Grade
17 questions
Module 3 Review Multi-Digit Decimal Operations
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
