Decimal Test Review

Decimal Test Review

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Números Decimais e Probabilidade

Números Decimais e Probabilidade

6th Grade

13 Qs

Deljivost

Deljivost

5th Grade

10 Qs

EVALUACIÓN MATEMÁTICA

EVALUACIÓN MATEMÁTICA

5th Grade

13 Qs

Magic Maths

Magic Maths

4th - 6th Grade

10 Qs

Day 1 Pre-Assessment

Day 1 Pre-Assessment

4th - 6th Grade

15 Qs

Chapter 6 Review (6th Grade - Units of Measure)

Chapter 6 Review (6th Grade - Units of Measure)

6th Grade

12 Qs

Matematika Kelas 5 MIN 3 Tangsel ( 31 Maret 2020)

Matematika Kelas 5 MIN 3 Tangsel ( 31 Maret 2020)

5th Grade

10 Qs

SUDUT

SUDUT

1st - 6th Grade

10 Qs

Decimal Test Review

Decimal Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 5.NBT.A.4

Standards-aligned

Created by

Eydie Thurman

Used 29+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the difference of 9 and 0.654?

9.654

0.354

0.246

8.346

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the sum of 34.52 and 4.982

39.502

29.538

84.34

35.0182

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the product of the expression 0.5 X 0.125

6.25

62.5

0.0625

0.625

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the product of 3.3 X 4.5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the product of the expression 0.09 X 3.02

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Robin purchases 3.3 pounds of Halloween candy for her party. The candy costs $4.39 per pound. How much did she pay for the candy? (use your rounding skills)

14.487

$14.48

$14.49

14.50

Tags

CCSS.5.NBT.A.4

CCSS.5.NBT.B.7

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

One dozen cupcakes costs $14.40. How much is one cupcake?

(one dozen = 12) Reminder- this is money. Take the decimal place out to the hundredths.

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?