Rates and Ratios
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Aaron Wohl
Used 126+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which ratio is equivalent to:
12:16
24:30
6:4
3:4
10:14
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
18 questions
Funkciju pētīšana
Quiz
•
7th Grade
18 questions
Teoria dos Conjuntos - 1º Ano
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Class 7 Online Quiz 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Conversion Metric to Metric
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rapporti e proporzioni
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Statistics
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Addition Decimals 1
Quiz
•
7th - 10th Grade
20 questions
Sumatif Tengah Semester Genap
Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
