Proportionality in a Table and In a Graph

Proportionality in a Table and In a Graph

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Proportionality in a Table and In a Graph

Proportionality in a Table and In a Graph

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 5.OA.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

ELEANOR GALLIS

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate.

18 orders in 3 days = ________ orders per day

3

9

6

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Does this graph show a proportional relationship?

Yes

No

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the ordered pair that represents the unit rate?

(2,30)

(1,15)

(15,1)

(6,40)

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 

Which graph shows a proportional relationship?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

Which tables and graphs show a proportional relationship?

A,B,D

A,C,F

B,D,E

B,C,F

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Albert wants to buy some pens. He compares 4 different packs of pens. Which two packs of pens have the same cost per pen?

Packs 1 and 2

Packs 1 and 4

Packs 1 and 3

Packs 2 and 4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?