Proportionality in a Table and In a Graph
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
ELEANOR GALLIS
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate.
18 orders in 3 days = ________ orders per day
3
9
6
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does this graph show a proportional relationship?
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ordered pair that represents the unit rate?
(2,30)
(1,15)
(15,1)
(6,40)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph shows a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Which tables and graphs show a proportional relationship?
A,B,D
A,C,F
B,D,E
B,C,F
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Albert wants to buy some pens. He compares 4 different packs of pens. Which two packs of pens have the same cost per pen?
Packs 1 and 2
Packs 1 and 4
Packs 1 and 3
Packs 2 and 4
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
