Ratios and proportions

Ratios and proportions

7th - 11th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Visualizing solid shapes

Visualizing solid shapes

7th Grade

11 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Order of Operation   <KRUANN:D>

Order of Operation <KRUANN:D>

7th Grade

10 Qs

MATH 10 - 3RD QUARTER ASSESSMENT

MATH 10 - 3RD QUARTER ASSESSMENT

10th Grade

20 Qs

LOGARITHMS

LOGARITHMS

9th - 12th Grade

12 Qs

REMOVAL OF BRACKETS INTRODUCTION

REMOVAL OF BRACKETS INTRODUCTION

8th - 10th Grade

10 Qs

Properties of circle

Properties of circle

8th Grade

20 Qs

Ratios and proportions

Ratios and proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 11th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 4.NF.B.4B, 7.RP.A.2C

+4

Standards-aligned

Created by

Delroy Pierre

Used 22+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

On a swimming skills tes, Olive performed 12 skills correctly. She performed 4 skills incorrectly. What was the ratio of incorrect skills to total skills?

1:4

1:2

2:1

4:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joe's basketball team won 38 games and lost 4 games this season. What is the ratio of games lost to games won?

38:4

4:38

19:2

2:19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of soup contains 8 cans. If the box costs $16, what is the unit rate?

$0.50 per can

$1 per can

$2 per can

$4 per can

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A scale drawing of a living room has a scale of 1 inch : 3 feet. If one wall is 4 inches long on the drawing, who long is the actual wall?

4 inches

7 feet

12 inches

12 feet

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Annie drove 96 miles on Monday and 60 miles on Tuesday. What is the ratio of miles she drove on Monday to miles she drove on Tuesday?

2:1

5:8

8:5

9:6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A pancake recipe that serves 30 people calls for 12 eggs. Marti wants to make enough to serve only 10 people. What is the ratio of eggs to servings for the reduced recipe?

2 to 5

1 to 3

5 to 2

5 to 6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of wins to losses for the Wildcats rugby team was 8:3. If the team won 24 games, how many games did they lose?

8

9

19

64

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?