Ratios and proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 11th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Delroy Pierre
Used 22+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
On a swimming skills tes, Olive performed 12 skills correctly. She performed 4 skills incorrectly. What was the ratio of incorrect skills to total skills?
1:4
1:2
2:1
4:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Joe's basketball team won 38 games and lost 4 games this season. What is the ratio of games lost to games won?
38:4
4:38
19:2
2:19
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box of soup contains 8 cans. If the box costs $16, what is the unit rate?
$0.50 per can
$1 per can
$2 per can
$4 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A scale drawing of a living room has a scale of 1 inch : 3 feet. If one wall is 4 inches long on the drawing, who long is the actual wall?
4 inches
7 feet
12 inches
12 feet
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Annie drove 96 miles on Monday and 60 miles on Tuesday. What is the ratio of miles she drove on Monday to miles she drove on Tuesday?
2:1
5:8
8:5
9:6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A pancake recipe that serves 30 people calls for 12 eggs. Marti wants to make enough to serve only 10 people. What is the ratio of eggs to servings for the reduced recipe?
2 to 5
1 to 3
5 to 2
5 to 6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of wins to losses for the Wildcats rugby team was 8:3. If the team won 24 games, how many games did they lose?
8
9
19
64
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rational Function
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Własności graniastosłupów
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
OPERATIONS ON SETS
Quiz
•
7th Grade
10 questions
THREE DIMENSIONAL GEOMETRY
Quiz
•
11th Grade
10 questions
MATHS 10 REVISION 3
Quiz
•
9th - 10th Grade
11 questions
Super easy quiz
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th Grade Slope _ Unit 3 Lesson 10
Quiz
•
8th Grade
17 questions
Identify Functions
Quiz
•
8th Grade
