Ratio and Rates mid-chapter quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Hannah Johnson
Used 18+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 16 girls and 20 boys in the school band. What is the ratio of girls to boys in simplest form?
16:20
8:10
4:5
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Express the rate as a unit rate.
$8 for 2 pounds of rice.
$4 for 1 pound
$8 for 2 pounds
$16 for 3 pounds
$4 for 2 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Express the rate as a unit rate.
240 miles in 6 hours
120 miles in 3 hours
30 miles in 5 hours
40 miles in 1 hour
60 miles in 2 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Chin bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples.
$2.50
$2.00
$3.00
$1.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Markus was given dollar bills from his grandfather each day for one week. On the first day he received $1, on the second day he received $2, on the third day he received $4, and on the fourth day he received $8. If this pattern continues, how much money will Markus have by the end of the week?
Tags
CCSS.6.EE.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 16 girls and 20 boys in the school band. What is the ratio of girls to boys in simplest form?
16:20
8:10
4:5
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rounding KS2
Quiz
•
6th Grade
9 questions
Mod min median
Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
year 6 Easter Maths
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Fact Practice Multiplication and Division
Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
MEDIAN
Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
algebraic expression and equation
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
OpenUp 6th Math 7.14 Practice Problems and Vocab
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Properties of Polygons and Quadrilaterals
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
