Ratio and Rates mid-chapter quiz

Ratio and Rates mid-chapter quiz

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Circle Problems

Solving Circle Problems

1st - 9th Grade

10 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Fun Time! (Basic Questions)

Fun Time! (Basic Questions)

6th Grade

10 Qs

Estimate sums and differences

Estimate sums and differences

4th Grade - University

10 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

5th - 6th Grade

10 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Say hello to my little friend!

Say hello to my little friend!

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratio and Rates mid-chapter quiz

Ratio and Rates mid-chapter quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.EE.A.1, 6.RP.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Hannah Johnson

Used 18+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 16 girls and 20 boys in the school band. What is the ratio of girls to boys in simplest form?

16:20

8:10

4:5

2:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Express the rate as a unit rate.

$8 for 2 pounds of rice.

$4 for 1 pound

$8 for 2 pounds

$16 for 3 pounds

$4 for 2 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Express the rate as a unit rate.

240 miles in 6 hours

120 miles in 3 hours

30 miles in 5 hours

40 miles in 1 hour

60 miles in 2 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Chin bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples.

$2.50

$2.00

$3.00

$1.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Markus was given dollar bills from his grandfather each day for one week. On the first day he received $1, on the second day he received $2, on the third day he received $4, and on the fourth day he received $8. If this pattern continues, how much money will Markus have by the end of the week?

Tags

CCSS.6.EE.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 16 girls and 20 boys in the school band. What is the ratio of girls to boys in simplest form?

16:20

8:10

4:5

2:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3