Unit 2.2 - Ratios and Rates

Unit 2.2 - Ratios and Rates

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

6.1 Ratio Tables Practice

6.1 Ratio Tables Practice

6th Grade

13 Qs

Module 1 Mid-Module Review

Module 1 Mid-Module Review

6th Grade

11 Qs

Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

6th Grade

16 Qs

3.2 Equivalent Ratio Tables

3.2 Equivalent Ratio Tables

6th Grade

16 Qs

Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

6th Grade

13 Qs

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

IM Grade 6 Unit 2 End of Unit Assessment Review

IM Grade 6 Unit 2 End of Unit Assessment Review

6th Grade

18 Qs

Unit 2.2 - Ratios and Rates

Unit 2.2 - Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Sarah Steiner

Used 33+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Anna is mixing blue and yellow paint colors to produce a green paint mixture. The diagram represents the mixture of green Anna created by mixing blue and yellow paint.

Which statement is true?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Anna is mixing blue and yellow paint colors to produce a green paint mixture. The diagram represents the mixture of green Anna created by mixing blue and yellow paint.

Which statement is true?

There are 6 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.

There are 9 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.

There are 3 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.

There are 12 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The ratio of art students to drama students in the school is 7:5.

Which statement correctly interprets this ratio?

There are 7 more art students than drama students.

For every 7 art students, there are 5 drama students.

There are 5 art students for every 7 drama students.

For every 7 drama students, there are 5 art students.

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 mins • 1 pt

A smoothie contained 2 cups of strawberries, 3 cups of bananas, and 5 cups of raspberries.

Select the statements that are true.

The ratio of raspberries to bananas is 3 to 5.

The ratio of the entire smoothie to the berries is 8 to 10.

The ratio of bananas to strawberries is 3:2.

The ratio of the entire smoothie to the bananas is 10 to 3.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Miguel worked an 8-hour day and earned $64.00. The double number line represents the amount he earned for working different numbers of hours.

 How much money Miguel earn in 1 hour?

Miguel earns $8.00 in 1 hour.

Miguel earns $16.00 in 1 hour.

Miguel earns $12.00 in 1 hour.

Miguel earns $6.00 in 1 hour.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Tina hikes 30 kilometers in 4 days on the Minnesota Trail.

Find the unit rate and select the answer that correctly represents what it means in context.

For each kilometer, Tina has been hiking 7.5 days.

Tina hikes 0.13 kilometers per day.

For each day, Tina hikes 7.5 kilometers.

For each day, Tina hikes 0.13 kilometers.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

At a video game store, a controller costs $60. Using a coupon, Fiona is able to pay $15 less than the original price. Determine the percentage off the original price the coupon represents.

The coupon gives Fiona 10% off of the original price.

The coupon gives Fiona 25% off of the original price.

The coupon gives Fiona 30% off of the original price.

The coupon gives Fiona 15% off of the original price.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?