Unit 2.2 - Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Sarah Steiner
Used 33+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Anna is mixing blue and yellow paint colors to produce a green paint mixture. The diagram represents the mixture of green Anna created by mixing blue and yellow paint.
Which statement is true?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Anna is mixing blue and yellow paint colors to produce a green paint mixture. The diagram represents the mixture of green Anna created by mixing blue and yellow paint.
Which statement is true?
There are 6 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.
There are 9 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.
There are 3 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.
There are 12 cups of yellow paint used for every 18 cups of green paint that is mixed.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
The ratio of art students to drama students in the school is 7:5.
Which statement correctly interprets this ratio?
There are 7 more art students than drama students.
For every 7 art students, there are 5 drama students.
There are 5 art students for every 7 drama students.
For every 7 drama students, there are 5 art students.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 mins • 1 pt
A smoothie contained 2 cups of strawberries, 3 cups of bananas, and 5 cups of raspberries.
Select the statements that are true.
The ratio of raspberries to bananas is 3 to 5.
The ratio of the entire smoothie to the berries is 8 to 10.
The ratio of bananas to strawberries is 3:2.
The ratio of the entire smoothie to the bananas is 10 to 3.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Miguel worked an 8-hour day and earned $64.00. The double number line represents the amount he earned for working different numbers of hours.
How much money Miguel earn in 1 hour?
Miguel earns $8.00 in 1 hour.
Miguel earns $16.00 in 1 hour.
Miguel earns $12.00 in 1 hour.
Miguel earns $6.00 in 1 hour.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Tina hikes 30 kilometers in 4 days on the Minnesota Trail.
Find the unit rate and select the answer that correctly represents what it means in context.
For each kilometer, Tina has been hiking 7.5 days.
Tina hikes 0.13 kilometers per day.
For each day, Tina hikes 7.5 kilometers.
For each day, Tina hikes 0.13 kilometers.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
At a video game store, a controller costs $60. Using a coupon, Fiona is able to pay $15 less than the original price. Determine the percentage off the original price the coupon represents.
The coupon gives Fiona 10% off of the original price.
The coupon gives Fiona 25% off of the original price.
The coupon gives Fiona 30% off of the original price.
The coupon gives Fiona 15% off of the original price.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
6th Grade Unit 2 Introducing Ratios

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Understanding Ratios Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
3.3 Equivalent Ratio Tables - Missing Values

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
16 questions
3.2 Equivalent Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
12 questions
6th Grade IM Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade