Tracy has saved $70 for entertainment and spends $45 eating out. Then she gets invited to the movies. The ticket costs $11. How much does Tracy have left in her entertainment fund after dinner and the movie?

Personal Financial Literacy Review
Quiz
•
Benjamin
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
4 plays
•
Hard
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14
$19
$25
$59
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last week, Juana gave 5 guitar lessons and 6 personal training sessions. She earns $10 for a guitar lesson and $12 for a personal training session. How much did Juana earn in all last week?
$62
$110
$120
$122
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Ortiz knits sweaters and scarves. Last year she spent $174 on 29 skeins of wool yarn. This year she bought 33 skeins of the same yarn but spent only $132. How much less per skein did Mrs. Ortiz spend this year than last year?
$1
$2
$3
$4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Chungs bought a laptop on credit for $480. That amount included $64 in interest. What was the price of the laptop without the interest?
$414
$416
$424
$432
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Olivia starts with $56 in her savings account. She then saves $25 per month. How much is in her savings account after 6 months?
$150
$156
$181
$206
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ryder wants to buy 3 CDs at $12 each. He earns $8 per hour as a tutor. How many hours will he need to work in order to buy all of the CDs he wants?
2 hours
4 hours
5 hours
6 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kerry is trying to save $350 for a school trip. If she saves $40 each month, for how long will she need to save?
7 months
8 months
9 months
10 months
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Kellogg’s income last week was $625. She had $435 in planned spending and $95 in unplanned spending. She put the rest of the money in the bank. How much money did she put in the bank?
$80
$95
$105
$190
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In March, Holliday Bakery sold 65 pies at $9 each. In April they had a special sale: the pies were only $7 each. They sold 85 pies in April. When did they make more money? How much more?
March, $20 more
March, $10 more
April, $20 more
April, $10 more
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Grade 3 3.4A
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Calendar and Equivalent Pairs of TIme
Quiz
•
3rd Grade
11 questions
Elapsed Time
Quiz
•
3rd - 5th Grade
14 questions
Math Eng
Quiz
•
3rd Grade
11 questions
Time and Calendar Review
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
3rd Grade Equivalent periods of time
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Multi-Step Word Problems
Quiz
•
3rd - 4th Grade
11 questions
CALENDAR YEAR 3
Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)
Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
18 questions
Area and Perimeter
Quiz
•
3rd Grade
17 questions
Math 3 Virginia SOL Review
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
29 questions
FAST Math Review
Quiz
•
3rd Grade