Unit Rates/Rates

Unit Rates/Rates

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

6th Grade - University

20 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Practice 2

Practice 2

6th Grade

15 Qs

Unit Rates/Rates

Unit Rates/Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Rachelle Dasal

Used 24+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Adrian makes 4 batches of cookies using 12 cups of sugar.

How many cups of sugar does Adrian use per batch?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Ethan makes 7 pies using 56 cups of brown sugar.

How many cups of brown sugar does Ethan use per batch?

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Ciara makes 9 cakes using 81 cups of flour.

How many cups of flour does Ciara use per batch?

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Brianna makes 2 cakes using 48 cups of flour.

How many cups of flour does Brianna use per batch?

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Walmart sells a pack of 3 pens for $15. Target sells a pack of 4 of the same pens for $12.

Which is the better buy?

Walmart

Target

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Bashas sells a pack of 2 sandwiches for $8. Fry's sells a pack of 3 of the same sandwiches for $9.

Which is the better buy?

Bashas

Fry's

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

McDonald's sells a pack of 5 burgers for $15. Burger King sells a pack of 4 of the same burgers for $16.

Which is the better buy?

McDonald's

Burger King

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?