Unit Rates/Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+5
Standards-aligned
Rachelle Dasal
Used 24+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Adrian makes 4 batches of cookies using 12 cups of sugar.
How many cups of sugar does Adrian use per batch?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Ethan makes 7 pies using 56 cups of brown sugar.
How many cups of brown sugar does Ethan use per batch?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Ciara makes 9 cakes using 81 cups of flour.
How many cups of flour does Ciara use per batch?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Brianna makes 2 cakes using 48 cups of flour.
How many cups of flour does Brianna use per batch?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Walmart sells a pack of 3 pens for $15. Target sells a pack of 4 of the same pens for $12.
Which is the better buy?
Walmart
Target
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Bashas sells a pack of 2 sandwiches for $8. Fry's sells a pack of 3 of the same sandwiches for $9.
Which is the better buy?
Bashas
Fry's
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
McDonald's sells a pack of 5 burgers for $15. Burger King sells a pack of 4 of the same burgers for $16.
Which is the better buy?
McDonald's
Burger King
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Proportions, rates and ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade