Unit Rate, Rates & Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Amanda Shives
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
DRAG AND DROP QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? (a)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
DRAG AND DROP QUESTION
2 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes? (a)
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, he will have travelled _____ after 5 hours.
5.
DRAG AND DROP QUESTION
2 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon? (a)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
7.
DROPDOWN QUESTION
2 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza? (a)
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
G7 Algebraic Expressions Terms
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Introduction on Statistics
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Year 7 Number review quiz
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit 1 Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Quiz Sudut Matematika
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
