Linear Relationships

Linear Relationships

8th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2R Form 2 chapter 12

2R Form 2 chapter 12

8th - 9th Grade

37 Qs

ONLINE LIVE MATHS QUIZ

ONLINE LIVE MATHS QUIZ

KG - 10th Grade

40 Qs

Summative Test (3rd Quarter)

Summative Test (3rd Quarter)

8th - 9th Grade

40 Qs

Translating and Reflecting Images

Translating and Reflecting Images

8th Grade

40 Qs

LATIHAN US NESIXRA

LATIHAN US NESIXRA

7th - 9th Grade

40 Qs

Year 7 2D & 3D Shapes End of Topic Quiz

Year 7 2D & 3D Shapes End of Topic Quiz

5th - 8th Grade

35 Qs

Worksheet- QUIZ I 6th

Worksheet- QUIZ I 6th

6th - 9th Grade

36 Qs

End of Year Maths quiz

End of Year Maths quiz

6th - 8th Grade

45 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
8.EE.B.5, 8.F.B.4, 8.F.A.3

+13

Standards-aligned

Created by

Mr. Berg

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the growth of a tree over time.  Is the data represented proportional?

Yes
No

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bowling costs $4 for shoe rental plus $5 for every game. Which equation shows how much it costs to go bowling for x games?

y = 4 + 5x
y = 5 + 4x
y = 4•5•x
y = 5x - 4

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A dog walker earns $10 plus $3 per dog. What equation represents this model? 

y=3x + 10
y=10x + 3
y=13x
y=10x - 3

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You plan to go snowboarding. The resort charges $15 an hour in addition to $25 to rent a board. Write an equation that represents the cost to go snowboarding for the day.

y=15x-25
15x+25y=100
25x+y=15
y=15x+25

Tags

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A dog walker earns $10 plus $3 per dog. What equation represents this model? 

y=3x + 10
y=10x + 3
y=13x
y=10x - 3

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A yoga class in a fitness center charges a $200 registration fee plus $12 per lesson.  Write an equation to determine the amount of money a person will spend (y) for any number of lessons (x).

y = 200x + 12
x = 200 + 12y
y = 12x + 200

Tags

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Is the following equation proportional or non proportional:
y= 4x

Proportional
Non Proportional

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?