
Unit Rate and Better Buy
Quiz
•
English, Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
27 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
22 questions
Describing things
Quiz
•
7th Grade
22 questions
The Guardians
Quiz
•
5th - 8th Grade
25 questions
WHERE THE MIND IS WITHOUT FEAR
Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
Friends plus 6 Unit 8
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Apollo: The Hidden Oracle Chpt. 7 - 12
Quiz
•
6th Grade
26 questions
S.A.Ts Revision 1
Quiz
•
5th Grade - University
23 questions
文法問題集_LESSON7_現在完了_1
Quiz
•
8th Grade
23 questions
Unit 6. Set. A. 1.1
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for English
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Figurative Language Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
22 questions
Christmas Carol - Act I
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Figurative Language Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Making Inferences Practice
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
