Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

Tukar unit jisim T5

Tukar unit jisim T5

4th - 6th Grade

10 Qs

Unit 5 - Arithmetic in Base Ten

Unit 5 - Arithmetic in Base Ten

6th Grade

7 Qs

Percent of Change

Percent of Change

6th - 8th Grade

10 Qs

1r ESO. Fraccions

1r ESO. Fraccions

6th - 7th Grade

10 Qs

KOORDINAT

KOORDINAT

6th Grade

10 Qs

Ratio and Proportion - Grade VI Quiz 2.1 Review

Ratio and Proportion - Grade VI Quiz 2.1 Review

5th - 6th Grade

10 Qs

8 math mental 19

8 math mental 19

6th - 9th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Kizzy Minette-Rowley

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

multiply by 6 to get $180 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 30 to get $1 per ticket

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

a comparison of two values that are the same

a comparison of two value that are different

two equivalent proportions

a rate with a second quantity of 1 unit

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

36

4

5

32