Lesson 15/16 Review

Lesson 15/16 Review

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

QUIZ 4 REVIEW 23-24

QUIZ 4 REVIEW 23-24

8th Grade

12 Qs

Function Study Guide

Function Study Guide

8th Grade

10 Qs

Comparing Initial Values in Linear Functions

Comparing Initial Values in Linear Functions

8th Grade - University

15 Qs

4.5 Compare Properties of Functions

4.5 Compare Properties of Functions

8th Grade

10 Qs

STAAR review on slope and linear equation

STAAR review on slope and linear equation

8th Grade

15 Qs

Identify the Function Type

Identify the Function Type

8th - 10th Grade

12 Qs

Linear Function Word Problems + some review

Linear Function Word Problems + some review

8th Grade

15 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Lesson 15/16 Review

Lesson 15/16 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Aliza Khoshaba

Used 15+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 3 pts

Select all the representations that are functions.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 3 pts

Select all the representations that are linear.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 4 pts

Media Image
True
False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the following describing a point or rate of change?

The weight of a German Shepard puppy is a function of its age in months.

For every 3 months, the puppy weighs 22 pounds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 2 pts

Is the following describing a point or rate of change?

The weight of a German Shepard puppy is a function of its age in months.

After 3 months, the puppy weighs 22 pounds.

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

What is the rate of change?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of the popcorn.

The cost of the ticket.

The cost of the ticket and 1 ounce of popcorn,

The cost of the popcorn and 1 ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?