Unit 5 Review #2

Unit 5 Review #2

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

Proportions

Proportions

7th - 8th Grade

16 Qs

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates involving fractions

Ratios and Rates involving fractions

7th Grade

19 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

Unit 5 Review #2

Unit 5 Review #2

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Philip Spotteck

Used 11+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 12 boys and 10 girls in a class.  What is the ratio of girls to boys?  (in simplest form)

10:12

5:6

6:5

5:11

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit price if you buy 40 ounces of cereal for $5?

$8 per ounce

$0.08 per ounce

$0.13 per ounce

$0.20 per ounce

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You travel 35 miles in 42 minutes. What is your rate in miles per hour?

50 mph

0.83 mph

1470 mph

83 mph

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Express 12 feet to 3 yards as a ratio in simplest form.

4:1

1:4

12:1

4:3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You leave your house at 7am traveling to the city at 16 mph. Your brother leaves at 7:45am traveling at 24 mph. At what time will he catch up to you on the road?

8:15am

9:15am

8:30am

9:05am

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

120 is 30% of what number?

400

36

84

156

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A TV is on sale for 20% off the original price. If the original price is $1200, how much will you save with the sale?

$60

$240

$960

$1440

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?