TSI Practice Test

TSI Practice Test

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Review Independent

Unit 2 Review Independent

4th Grade - University

8 Qs

Master Multi-Digit Multiplication Word Problems!

Master Multi-Digit Multiplication Word Problems!

5th Grade - University

10 Qs

Grade 4: Fun with Multiplication & Division Word Problems

Grade 4: Fun with Multiplication & Division Word Problems

4th Grade - University

10 Qs

Estimating Percent of Numbers

Estimating Percent of Numbers

6th Grade - University

10 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

TSI Practice

TSI Practice

12th Grade

10 Qs

TSIA Prep - Algebraic Reasoning Practice

TSIA Prep - Algebraic Reasoning Practice

10th - 12th Grade

9 Qs

TSIA2 MG1 1/24/25

TSIA2 MG1 1/24/25

11th Grade - University

7 Qs

TSI Practice Test

TSI Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Trena Bing

Used 15+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 2.2 pounds in 1 kilogram, how many pounds are there in x kilograms?

2.2x

2.2 + x

Answer explanation

If there are 2.2 pounds in 1 kilogram, then there are 2.2x pounds in x kilograms.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Last year, a bakery sold W loaves of bread. This year, the bakery sold three more than twice the number of loaves of bread sold last year. If next year the bakery plans on selling twice the number of loaves of bread sold this year, how many loaves of bread does the bakery expect to sell next year?

2w

2w+3

4w+3

4w+6

Answer explanation

Last year, a bakery sold W loaves of bread. This year, the bakery sold three more than twice the number of loaves of bread sold last year, which is 2w+3. Next year, the bakery plans on selling twice the number of loaves of bread sold this year, which is 2(2w+3) = 4w+6 loaves of bread.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 7p - 4 = 8, what is the value of p?

Answer explanation

If 7p - 4 = 8, then 7p = 12, so

p = 12/7.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Running at an average rate of 6 miles per hour, how many minutes would it take Todd to run 3 miles?

18

30

40

45

Answer explanation

There are 60 minutes in one hour, so a rate of 6 miles in one hour is equivalent to a rate of 6/60 = 1/10mile in one minute. Therefore, at this rate, Todd runs one mile in 10 minutes. It follows that it would take Todd 3 x 10 = 30 minutes to run 3 miles.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Answer explanation

Substitute the values of r = 2b and h = 5b+3 into the formula.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Richard bought 3 slices of cheese pizza and 2 sodas for $8.75. Jordan bought 2 slices of cheese pizza and 4 sodas for $8.50. How much would an order of 1 slice of cheese pizza and 3 sodas cost?

$3.25

$5.25

$7.75

$17.25

Answer explanation

Solving the equations for cheese pizza and soda, 1 slice of cheese pizza costs $2.25 and 1 can of soda costs $1.00, therefore $2.25 + 3($1.00) = $5.25.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 5c - 2 = 3c, then 24c = ?

6

8

16

24

Answer explanation

If 5c-2 = 3c, then 2c = 2, so

c = 1. Therefore, 24c = 24(1) = 24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?