Unit 4 Proportions Test Review

Unit 4 Proportions Test Review

7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Mixed Fraction Addition & Subtraction Challenge

Mastering Mixed Fraction Addition & Subtraction Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Solving Division Word Problems for 5th Graders

Solving Division Word Problems for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Honors Unit 5 Test Review

Honors Unit 5 Test Review

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportion Setup

Proportion Setup

7th Grade

10 Qs

Modeling Ratios on a Double Number Line

Modeling Ratios on a Double Number Line

6th Grade - University

12 Qs

Mix It Up: Adding & Subtracting Mixed Numbers Fun!

Mix It Up: Adding & Subtracting Mixed Numbers Fun!

5th Grade - University

10 Qs

7th Review - week 5

7th Review - week 5

7th Grade

10 Qs

Illustrative Math Unit 1 Pre Assessment

Illustrative Math Unit 1 Pre Assessment

7th Grade

7 Qs

Unit 4 Proportions Test Review

Unit 4 Proportions Test Review

Assessment

Quiz

Created by

Taylor Nielsen

Mathematics

7th Grade

9 plays

Medium

7 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

A grocer can buy strawberries at $13.80 for 10 pounds. If their strawberry order cost $241.50, how many pounds did the grocer buy?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Molly went to the pumpkin patch. The worker told her that a five pound pumpkin costs $4.50. If she has $28.80, how big of a pumpkin can she buy?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Campbell was paid $190 for a job that required 40 hours of work. At this rate, how much should he be paid for a job requiring 60 hours of work?