Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Froga diagnostikoa

Froga diagnostikoa

8th Grade

16 Qs

EM Graphs of Power Function

EM Graphs of Power Function

7th Grade

16 Qs

numeri relativi moltiplicazione

numeri relativi moltiplicazione

7th Grade

20 Qs

8VO

8VO

8th Grade

20 Qs

BILANGAN BULAT VII.2

BILANGAN BULAT VII.2

7th Grade

15 Qs

entier add soustract

entier add soustract

7th Grade

20 Qs

Lesson 1: Graph Inequalities

Lesson 1: Graph Inequalities

6th Grade

18 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2A

+8

Standards-aligned

Created by

JUSTIN HOSE

Used 107+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8
15
40
29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?

$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard?

13 ft
20.75 ft
24.75 ft
22 ft

Tags

CCSS.7.G.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

3
5.3
1.08
27

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jordyn bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?

$67.20 per gallon
I have no clue!
$3.00 per gallon
$4.20 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples? (In simplest form)

3/2
25/10
10/15
15/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?