Decimal Operations Word Problems

Decimal Operations Word Problems

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement

Measurement

4th Grade

15 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Add, Subtract, Multiply Fractions: Word Problems

Add, Subtract, Multiply Fractions: Word Problems

4th Grade

10 Qs

Converting Customary units

Converting Customary units

4th Grade

11 Qs

Customary and Metric Units

Customary and Metric Units

4th Grade

12 Qs

Chapter 11-5 "Customary Units of Weight"

Chapter 11-5 "Customary Units of Weight"

4th Grade

15 Qs

Measurement (4.8A, 4.8B)

Measurement (4.8A, 4.8B)

4th Grade

14 Qs

Choose the Best Customary and Metric Units

Choose the Best Customary and Metric Units

3rd - 4th Grade

15 Qs

Decimal Operations Word Problems

Decimal Operations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.B.6, 5.NBT.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Kurtis Holzshu

Used 33+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Gabby plans to hike 6.3 kilometers to see a waterfall. She stops to rest after hiking 4.75 kilometers. How far does she have left to hike?

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

At the theater, the Worth family spent $18.00 on adult tickets, $16.50 on children's tickets, and $11.75 on refreshments. How much did they spend in all?

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

A gallon of water at room temperature weighs about 8.35 pounds. Lena puts 4.5 gallons in a bucket. How much does the water weigh?

Tags

CCSS.5.MD.C.5

CCSS.5.NBT.B.7

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of a $12.95 pizza was shared evenly by 5 friends. How much did each person pay?

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?

$5.00

$2.00

$5.25

$2.33

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Canipe buys about 14.4 gallons of gas every week. How many gallons of gas does she buy in a 6 weeks?
8.64 gallons
864.4 gallons
864 gallons
86.4 gallons

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rope was 14.35 inches long. Megan cut the rope into 7 pieces of equal length. What was the length of each piece of rope in inches?

2.5 inches

2.35 inches

2.05 inches

2.55 inches

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?