Topic 5 Review; 7th grade

Topic 5 Review; 7th grade

7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th - 7th Grade

10 Qs

Multiplying  Decimals Quiz

Multiplying Decimals Quiz

5th - 8th Grade

10 Qs

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

7th Grade

12 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

STAAR REVIEW Proportions

STAAR REVIEW Proportions

7th Grade

10 Qs

Multiplying and Adding Decimals

Multiplying and Adding Decimals

5th - 7th Grade

12 Qs

Topic 5 Review; 7th grade

Topic 5 Review; 7th grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Brina Thomas

Used 5+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Sylvie needs $110.75 for a concert ticket. She already has $16 and she can earn the rest by working 10.5 hours at her job. Write an equation that can be solved to find h, Sylvie's hourly earning.

Write your equation in the form y=mx+b, no spaces

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

On a road trip, a family drives 350 miles per day. How many days, d, must they travel to reach a distance of at least 1,400 miles?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Janie ordered boxed lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $53.75, including a $7 delivery fee. Write and solve an equation to find x, the number of boxed lunches Janie ordered.

x=5.65

x=11.00

x=14.29

x=42.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Use the properties of equality to find the value of x in the equation

4(6x-9.5)=46

x=-1.5

x=0.3

x=1.79

x=3.5

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Mindy has $10.75 to buy school supplies. She spends $3.96 at one store for a package of glue sticks, but she still needs to buy 3 pens and a notebook. At the next store, she finds pens for $1.39 each.

What is the most she can spend on a notebook if she buys the 3 pens.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt