Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$11.49 for 3 packages (write using $ at beginning).
Topic 2: Calculation
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Patrick Massara
Used 16+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$11.49 for 3 packages (write using $ at beginning).
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
15.6 degrees in 13 minutes (write just the number).
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
A machinist can produce 114 parts in 6 minutes. At this rate, how many parts can the machinist produce in 15 minutes?
*Write only the number.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
12 tsp
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Estimate the unit rate: 3 yards of fabric for $13.47 (Write in terms of money per yard & use a $).
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
30 questions
Constant of Proportionality Review - Math 7
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Proportional Relationships Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
7th Grade - Module 1 - Topic A Quiz (7.RP.2a)
Quiz
•
7th Grade
27 questions
Proportional Relationships -- Tables, Equations, and Graphs
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Finding the constant of proportionality in a table and graph
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratios and Proportions
Quiz
•
7th Grade
25 questions
7th Grade Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade