All Operations Decimal Word Problems

All Operations Decimal Word Problems

5th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit One Vocabulary

Unit One Vocabulary

5th Grade

10 Qs

What Operation?

What Operation?

4th - 5th Grade

10 Qs

Inverse Operations: Multiplication and Division

Inverse Operations: Multiplication and Division

5th - 6th Grade

10 Qs

ORDER OF OPERATIONS

ORDER OF OPERATIONS

5th Grade

10 Qs

Solving One Step Equations- Multiplication and Division

Solving One Step Equations- Multiplication and Division

5th - 6th Grade

11 Qs

Fraction word problems

Fraction word problems

5th Grade

10 Qs

Intro to Order of Operations

Intro to Order of Operations

5th Grade

10 Qs

Order of Operations

Order of Operations

5th - 8th Grade

10 Qs

All Operations Decimal Word Problems

All Operations Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Ligia Ayala-Rodriguez

Used 50+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

Jane earned $2.70 per hour babysitting.

If she babysat for 6.5 hours, how much would she earn?

$_____

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

Joanna is buying some refrigerator magnets for her friends. Her total bill is $22.40.

If magnets are $0.70 each, how many magnets is she buying?

_____ magnets

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

While at the grocery store, Mrs. Martin noticed that there were two different sized bottles of hot sauce, one was 16.9 ounces and the other 32.55 ounces. What is the difference in weight of the two bottles of hot sauce?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Violet stopped at 5 Guys and bought a bacon cheeseburger for $6.99, Cajun fries for $2.49, and a milkshake for $1.99. How much did Violet spend on lunch?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Multiplication

Division

Subtraction

Addition

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When you multiply numbers with decimals, do you line up the decimals?

Yes, lining up the decimals will give you the accurate answer.

Yes, lining up the decimals makes the equation look nicer.

No, the decimals only line up in word problems.

No, decimals only need to be lined up for add/ subtraction equation NOT multiplication.

Answer explanation

Media Image

When multiplying numbers the decimals do not need to line up. Once all your multiplication is done you will count how many decimal places you will ned to move at the end.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many decimal places will you be moving in your final answer?

3.5 x 14.37

2

5

3

1

Answer explanation

14.37 <--- 2 decimal places

x 3.5 <--- 1 decimal place

--------

50.295 <--- 3 decimal places

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Helen had 4.82 m of string. She used 2.39 m of it to tie a package. How much string did she have left?

2.18 m

2.34 m

2.43 m

7.21 m

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 2 pts

A park is 1.1 miles long and 3.2 miles wide. What is the area of the park? DO NOT INCLUDE THE LABEL.

Hint: Area = Length x Width