Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Gretchen Burke
Used 11+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Which is the better buy?
Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz - OR - Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz
Goldfish Crackers
Cheese-Its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A grocery store sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package would be the better buy, or cost the least per bottle?
6-pack
9-pack
12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Constant of Proportionality Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Prices - Unit cost

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade