
Dividing Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Kendall (student)
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
55
5.5
0.55
7.5
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
98.5
9.85
0.985
985
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Johnathon goes to the store and buys 4 toy cars. His total is $14.72. How much did each car cost?
$3.68
$2.168
$2.17
$368
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tim bought a package of strawberries at the store. The pack came with 23 strawberries and cost $7.36. How much did each strawberry cost?
$32
$0.32
$7.13
$7.55
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
If 4 pounds of oranges cost $5.96, how much does each pound cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is 23.6 divided by 4?
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Divide 45.9 by 6
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
MATEMATIKA BAB 4 KELAS 5 SD
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Order operations
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Gr 5 patterns quiz
Quiz
•
5th Grade
9 questions
La division - sans reste
Quiz
•
5th Grade
12 questions
dodawanie liczb całkowitych cz. 1
Quiz
•
5th Grade
10 questions
พีทาโกรัส
Quiz
•
1st - 9th Grade
10 questions
MATEMATIK SPM : Poligon
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Mental Math Grade 4 Week 3
Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
