Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

Multiplicamos por 10

Multiplicamos por 10

1st - 5th Grade

10 Qs

Дроби

Дроби

5th Grade

15 Qs

nhanh naof

nhanh naof

5th Grade

10 Qs

Matemática

Matemática

5th Grade

10 Qs

五年级数学 单元8:数据处理-生活与统计图

五年级数学 单元8:数据处理-生活与统计图

5th Grade

10 Qs

area of triangle year 5

area of triangle year 5

5th Grade

15 Qs

Cálculo Mental Primer Grado EST 38

Cálculo Mental Primer Grado EST 38

1st - 5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Kendall (student)

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

55

5.5

0.55

7.5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

98.5

9.85

0.985

985

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Johnathon goes to the store and buys 4 toy cars. His total is $14.72. How much did each car cost?

$3.68

$2.168

$2.17

$368

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tim bought a package of strawberries at the store. The pack came with 23 strawberries and cost $7.36. How much did each strawberry cost?

$32

$0.32

$7.13

$7.55

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 pounds of oranges cost $5.96, how much does each pound cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is 23.6 divided by 4?

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Divide 45.9 by 6

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?