In what ratio must a grocer mix two varieties of cereals costing ₹15 and ₹20 respectively so as to get a mixture worth ₹16.50 per kg ?
Alligation and Mixtures

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Medium

Karan Tapish
Used 10+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3: 7
5 : 7
7 : 3
7:5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the ratio in which rice at ₹7.20 a kg be mixed with rice at ₹5.70 a kg to produce a mixture worth ₹6.30 a kg.
1:3
2:3
3 : 4
4 : 5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In what ratio must tea at ₹62 per kg be mixed with tea at ₹72 per kg so that the mixture must be worth ₹64.50 per kg?
3 : 1
3 : 2
4 : 3
5 : 3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In what ratio must water be mixed with milk costing ₹12 per litre to obtain a mixture worth of ₹8 per litre?
1:2
2:1
2 :3
3 :2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of Type 1 rice is ₹15 per kg and Type 2 rice is ₹20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2:3, then the price per kg of the mixed variety of rice is
₹18
₹18.50
₹19
₹19.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In what ratio must a grocer mix two varieties of tea worth ₹60 a kg and ₹65 a kg so that by selling mixture at ₹68.20 a kg he may gain 10%?
3 :2
3 : 4
3 : 5
4 : 5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many kilograms of sugar costing ₹9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing ₹7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at ₹9.24 per kg?
36 kg
42 kg
54 kg
63 kg
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Solving Word Problems with Decimals

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates Ratios and Proportions Study Guide

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
Ratio and Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Time, Volume, Mass, Money

Quiz
•
8th Grade - University
13 questions
Bridges Grade 5 Unit 2 Vocabulary Math

Quiz
•
4th - 12th Grade
12 questions
Mixture Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Supermarket Unit Pricing

Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 15: Part-Part-Whole Ratios | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade