Alligation and Mixtures

Alligation and Mixtures

12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Rate and Percent

Ratio Rate and Percent

6th Grade - University

15 Qs

AILET 2011

AILET 2011

8th Grade - Professional Development

10 Qs

Past HSC questions review - 1

Past HSC questions review - 1

10th - 12th Grade

13 Qs

Mixture Word Problems

Mixture Word Problems

5th Grade - University

12 Qs

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

6th Grade - University

14 Qs

Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

6th Grade - University

10 Qs

Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

8th - 12th Grade

15 Qs

Rates Ratios and Proportions Study Guide

Rates Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade - University

15 Qs

Alligation and Mixtures

Alligation and Mixtures

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Medium

Created by

Karan Tapish

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In what ratio must a grocer mix two varieties of cereals costing ₹15 and ₹20 respectively so as to get a mixture worth ₹16.50 per kg ?

3: 7

5 : 7

7 : 3

7:5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  Find the ratio in which rice at ₹7.20 a kg be mixed with rice at ₹5.70 a kg to produce a mixture worth ₹6.30 a kg.

1:3

2:3

3 : 4

4 : 5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

   In what ratio must tea at ₹62 per kg be mixed with tea at ₹72 per kg so that the mixture must be worth ₹64.50 per kg?

3 : 1

3 : 2

4 : 3

5 : 3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

    In what ratio must water be mixed with milk costing ₹12 per litre to obtain a mixture worth of ₹8 per litre?

1:2

2:1

2 :3

3 :2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of Type 1 rice is ₹15 per kg and Type 2 rice is ₹20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2:3, then the price per kg of the mixed variety of rice is

₹18      

₹18.50

₹19

₹19.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

    In what ratio must a grocer mix two varieties of tea worth ₹60 a kg and ₹65 a kg so that by selling mixture at ₹68.20 a kg he may gain 10%?

3 :2

3 : 4

3 : 5

4 : 5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many kilograms of sugar costing ₹9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing ₹7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at ₹9.24 per kg?

36 kg

42 kg

54 kg

63 kg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?