Unit 3 (Linear Functions) Review

Unit 3 (Linear Functions) Review

9th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Parallel & Perpendicular Line Review

Parallel & Perpendicular Line Review

9th Grade

25 Qs

U3 - Station 4 - Parallel & Perpendicular Lines

U3 - Station 4 - Parallel & Perpendicular Lines

8th - 11th Grade

23 Qs

Writing Linear Equations Quizizz

Writing Linear Equations Quizizz

8th - 9th Grade

25 Qs

Slope and Equation of Lines

Slope and Equation of Lines

9th - 12th Grade

25 Qs

Parallel and perpendicular Lines (6/27)

Parallel and perpendicular Lines (6/27)

7th - 10th Grade

25 Qs

Linear Equations Review

Linear Equations Review

9th Grade

24 Qs

Parallel and Perpendicular Lines

Parallel and Perpendicular Lines

8th - 12th Grade

25 Qs

Writing Linear Equations & Parallel & Perpendicular Lines Review

Writing Linear Equations & Parallel & Perpendicular Lines Review

9th Grade

23 Qs

Unit 3 (Linear Functions) Review

Unit 3 (Linear Functions) Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
8.EE.B.6, 8.EE.B.5, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Elisabeth Turner

Used 3+ times

FREE Resource

28 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Determine the x-intercept of the equation.

3x - 5y = 30

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Determine the y-intercept of the equation.

3x - 5y = 30

Tags

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope of the graphed line?

Tags

CCSS.8.EE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the equation of the graphed line?

y = 3/7x - 3

y = 7/3x-3

y = 3/7x + 3

y = -3x - 3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the rate of change (unit rate) and give its meaning.

You can walk 9 miles in 3 hours.

3 hours/mile

3 miles/hour

1/3 mile/hour

1/3 hour/mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the rate of change (unit rate) and give its meaning.

You pay $18.20 for 2 DVDs.

$9.10 per DVD

$0.11 per DVD

Cannot be determined.

$36.40 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the slope of the line that passes through the points?

(20, 50) and (60, 90)

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?