2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

9th Grade

5 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Large Numbers

Dividing Large Numbers

4th Grade - University

10 Qs

Solving Equations Applications

Solving Equations Applications

9th - 12th Grade

10 Qs

Close Reading Strategies for Math Word Problems.

Close Reading Strategies for Math Word Problems.

6th - 12th Grade

10 Qs

3.3 Writing Functions

3.3 Writing Functions

8th - 9th Grade

10 Qs

One Step and Two Step Word Problems

One Step and Two Step Word Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Creating Equations and Inequalities

Creating Equations and Inequalities

6th - 12th Grade

10 Qs

Modeling Multiplication and Division

Modeling Multiplication and Division

4th Grade - University

10 Qs

Solving Equations STAAR

Solving Equations STAAR

9th Grade - University

10 Qs

2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

Assessment

Quiz

Created by

Kevin Ganey

Mathematics

9th Grade

1 plays

Medium

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Weiss cooked some pancakes for herself and 3 family members. She made 28 pancakes to split equally. How many pancakes will each person receive?
7
4
3
8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There were 331 students that went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in a van. How many students were on each bus?

6 + 7x = 331

331 - 6x = 7

6x + 7 = 331

6x + 7y =331

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Steven was getting rid of some baseball cards. He had 68 cards and gave 2 to each of his friends. He was left with 16. How many friends did he give cards to?

2x + 16 = 68

68 + 2x = 16

16x + 2 = 68

68 + 16x = 68

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Cynthia buys school lunch every day. She can either pay $495 the first day of school for the entire year, or pay $3 each day for 180 days. How much money will Cynthia save if she pays for the entire year at once?

$40

$41

$43

$45

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

Jack wants to buy the same number of hats for 3 of his friends. He has $57 dollars, and each hat costs $5. What is the greatest number of hats that Jack can buy for each friend?