Graphs of Relationships

Graphs of Relationships

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th Grade Representing Data 5.9C

5th Grade Representing Data 5.9C

5th Grade

12 Qs

Multiplying Fractions Quiz

Multiplying Fractions Quiz

5th Grade

10 Qs

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Division Practice Quiz

Division Practice Quiz

5th Grade

10 Qs

Adding Decimals

Adding Decimals

5th Grade

15 Qs

Analyze Patterns and Graph Relationships

Analyze Patterns and Graph Relationships

5th Grade - University

20 Qs

Patterns and relationship

Patterns and relationship

5th Grade

20 Qs

Analyze Pattern and Graph Relationships

Analyze Pattern and Graph Relationships

5th Grade - University

20 Qs

Graphs of Relationships

Graphs of Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Mostafa Elfakharany

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Mario and Lila have walked a total of _____ miles after 5 weeks.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Aubrey is making bead kits. Each one contains 20 red beads and 15 gold beads.


Complete the table using the numbers in the boxes to show how many red beads and gold beads are in different numbers of bead kits. (Numbers may be used once, more than once, or not at all.)

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose all the ordered pairs that represent amounts Mario and Lila have walked.

(6, 12)

(12, 20)

(30, 36)

(38, 44)

(42, 48)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality for this table?
$1/9 per hour
$9 per hour
$8 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following statements is NOT true?

The total number of miles Lila has walked is always 6 more than the total number of miles Mario has walked.

The total number of miles Mario has walked is always 6 less than the total number of miles Lila has walked.

The total number of miles Mario has walked is always 8 less than the total number of miles Lila has walked.

Both students walk 8 miles each week.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Find the unit rates. What is the best explanation for the better deal?
You will get more cereal with cheerios for 17 ounces
Apple Jacks has the best unit rate: $4.50
Cheerios is the least expensive by the ounce: $0.216 per ounce
Apple Jacks costs less money than Cheerios

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is the table proportional?

Yes

No

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics