Writing equations (multiplication and division)

Writing equations (multiplication and division)

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simple Equations

Simple Equations

6th - 7th Grade

16 Qs

7.EE Part 1 Review

7.EE Part 1 Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Modeling Equations

Modeling Equations

6th Grade

11 Qs

Integers: One-Step Equations

Integers: One-Step Equations

6th - 8th Grade

10 Qs

Dependent Independent Variable on the Graph, Equation

Dependent Independent Variable on the Graph, Equation

6th Grade - University

15 Qs

Graphing & Ratios Quiz

Graphing & Ratios Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Real World Problems & Combining like terms

Real World Problems & Combining like terms

6th - 8th Grade

13 Qs

Equations and Inequalities

Equations and Inequalities

6th - 7th Grade

10 Qs

Writing equations (multiplication and division)

Writing equations (multiplication and division)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Elizabeth Ferrigan

Used 6+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Sara spent $15 on three fancy pens. How much did each pen cost?

Write an equation to show the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

3X=15

2.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Peter and seven of his friends went out to eat. They decided to spilt the bill evenly. Each person paid $6.36. What was the total bill?

Write an equation to show the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

x/8 = 6.36

3.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Shalane spent $40 on tissues. If they cost $8 a box, how many boxes did she buy?

Write an equation that shows the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

8X=40

4.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Henry bought four colored markers for a total of $19.84. How much did each marker cost?

Write an equation that shows the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

4X=19.84

5.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

How many packs of batteries can you buy with $45 if one back costs $5?

Write an equation to represent the statement above/

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

5X= 45/5

6.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Diapers cost $3 a package. How man packages did Kristin buy if she spent $18?

Write an equation to represent the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

3x=18

7.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A hungry elf ate 12 of your muffins. That was 2/3 of all of them! How many did you have to start with?

Write an equation to represent the statement above.

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

2/3X =12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?