Sara spent $15 on three fancy pens. How much did each pen cost?
Write an equation to show the statement above.
Writing equations (multiplication and division)
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Elizabeth Ferrigan
Used 6+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Sara spent $15 on three fancy pens. How much did each pen cost?
Write an equation to show the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
3X=15
2.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Peter and seven of his friends went out to eat. They decided to spilt the bill evenly. Each person paid $6.36. What was the total bill?
Write an equation to show the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
x/8 = 6.36
3.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Shalane spent $40 on tissues. If they cost $8 a box, how many boxes did she buy?
Write an equation that shows the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
8X=40
4.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Henry bought four colored markers for a total of $19.84. How much did each marker cost?
Write an equation that shows the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
4X=19.84
5.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
How many packs of batteries can you buy with $45 if one back costs $5?
Write an equation to represent the statement above/
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
5X= 45/5
6.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Diapers cost $3 a package. How man packages did Kristin buy if she spent $18?
Write an equation to represent the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
3x=18
7.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
A hungry elf ate 12 of your muffins. That was 2/3 of all of them! How many did you have to start with?
Write an equation to represent the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
2/3X =12
15 questions
Algebraic Relationships
Quiz
•
6th Grade
15 questions
4.9 Use Patterns to Write & Solve Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dependent Independent Variable on the Graph, Equation
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Write Equations From Real World Situations
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
True and False Equations
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
SIMPLE EQUATIONS
Quiz
•
KG - University
10 questions
March MATHness Grade 8 Week 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade