3.9E

3.9E

3rd Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Counting Coins Word Problems

Counting Coins Word Problems

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Money Review

Money Review

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Counting Coins and Making Change: Money Fun for 2nd Graders

Counting Coins and Making Change: Money Fun for 2nd Graders

2nd Grade - University

10 Qs

Money Mastery Quiz

Money Mastery Quiz

3rd Grade

15 Qs

2nd Grade Money Word Problems: Dollars and Cents Fun!

2nd Grade Money Word Problems: Dollars and Cents Fun!

2nd Grade - University

10 Qs

Counting Up with Change

Counting Up with Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Counting Money Change

Counting Money Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Money Quiz

Money Quiz

3rd Grade

15 Qs

3.9E

3.9E

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, L.3.6, RL.3.3

+13

Standards-aligned

Created by

Lareisha Lewis

Used 5+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Identify the Wants

Video Games

Coca-Cola

Jacket for Winter

Ice Cream

Tags

CCSS.L.3.6

CCSS.L.4.6

CCSS.RL.1.4

CCSS.L.1.6

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Identify the Needs

Water

Clothes

Food

Movies

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Angelee has 46 cents. She wants to buy a marker that costs 72 cents. How much money does she need to BORROW?

26 cents

36 cents

34 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
What does it mean to pay money back with "interest"?
You get to keep all the money
You have to pay back the money PLUS an additional amount
You have to pay back ONLY the amount you borrowed
You have to pay back SOME of the money you borrowed

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Jack wanted to make money so that he could buy a set of crayons. He swept the kitchen floor and cleaned the windows in his house. His mom gave him $5 for doing extra chores. What did Jack do with money?

save

spend

earn

lend

Tags

CCSS.RL.3.3

CCSS.RL.4.3

CCSS.RL.2.3

CCSS.RL.1.3

CCSS.RL.5.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Dmitri has $42. He spends $15 on supplies. He makes a Pop-It. Adeline has $35 and buys the Pop-It for $20.


Who is the PRODUCER?

Dmitri

Adeline

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
_________ is the money that is earned for the person that did the _________ .

rent, cleaning

interest, labor

bills, purchase

income, labor

Tags

CCSS.RI.3.3

CCSS.RI.3.5

CCSS.RI.2.3

CCSS.RI.4.3

CCSS.RI.2.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?